LED SIJALICE

LED SIJALICE

 

LED SIJALICE

 

Kako bismo vas upoznali sa svim što treba da znate o LED sijalicama i pomogli vam pri odabiru odgovarajućeg modela u nastavku vam predstavljamo najbitnije karakteristike i prednosti upotrebe LED sijalica.

 

 

 

Danas su u domaćinstvima najzastupljenije tri vrste sijalica, i to: klasične sijalice sa užarenim vlaknom (žarulje), štedljive sijalice (CFL, fluorescentne) i nove LED sijalice. Svaka od ovih vrsta ima specifičan način rada i, ono što je najbitnije, proizvodi određenu količinu svetlosti iz utrošene električne energije.

 

Prednost LED sijalica u odnosu na druge vrste sijalica ogleda se u znatno manjoj potrošnji struje za istu količinu proizvedene svetlosti. Osim uštede u potrošnji električne energije, LED sijalice takođe imaju i znatno duži životni vek u odnosu na klasične, pa iako u startu deluje kao da su cenovno znatno skuplje, dugoročno predstavljaju isplatljiviju investiciju u odnosu na starije vrste sijalica.

 

JAČINA LED SIJALICA

 

Kada pomenemo snagu sijalice u vatima (W), treba da znamo da snaga u (W) zapravo označava potrošnju električne energije i ne mora uvek direktno da reflektuje i jačinu svetlosti koju sijalica proizvodi. Srazmerno svojoj snazi, svaka sijalica proizvodi određenu količinu svetlosti i ona se izražava u lumenima (lm). Kod klasičnih sijalica količina svetlosti je linearno povezana sa snagom, štedljive i LED sijalice imaju znatno efikasniji rad u odnosu na klasične pa mogu da proizvedu istu količinu svetlosti sa mnogo manjom potrošnjom električne energije. Najviše zabune kod izbora LED sijalica nastaje jer mnogima zvuči nelogično da LED sijalica od svega 9W može da zameni klasičnu od 75W pa vrlo čestu uzimaju jače LED sijalice nego što je to zaista potrebno. Zakljucak jeste da treba porediti lumene, ne vate.

 

Kako bi vam sto probliznije prikazali odnos snage LED sijalica u odnosu na klasične i štedljive, u nastavku pogledajte uporednu tabelu za najčešće vrednosti snage klasičnih sijalica. Podaci u tabeli su informativnog tipa i predstavljaju približne vrednosti koje mogu malo da variraju u zavisnosti od tipa LED dioda i dizajna sijalice:

 

 

Jačina svetlosti (lumeni)

Klasična

Štedljiva

LED sijalica

 ~200 lm

 25W

 5W

 2W

 ~350 lm

 40W

 9W

 5W

 ~550 lm

 60W

 11W

 7W

 ~750 lm

 75W

 15W

 9W

 ~1100 lm

 100W

 20W

 12W

 

 

 

 

BOJA LED SIJALICA

 

LED sijalice mogu da imaju i tople i hladne boje (što nije slučaj kod klasičnih koje imaju samo tople). Boja svetlosti se obeležava u Kelvinima (K) i kod LED sijalica se najčešće kreće u rasponu od 2300K do 6500K. Za tople boje se smatraju sve boje do 3500K, boje od 3500 do 4500K se smatraju neutralnim (bele), dok se boje preko 4500K smatraju hladnim.

 

 

 

Koju boju ćete korisistiti zavisi najviše od ličnih afiniteta, a ovo su neke od preporuka:

 

-Toplo bela boja osvetljenja (2300K - 3500K) daje žućkastu nijansu svetlosti i preporučuje se za stambene prostorije u kojima se duže boravi.

 

-Neutralno bela boja osvetljenja (3500K - 4500K) preporučuje se za kupatila, kuhinje i radne sobe. Ova boja je najpribližnija dnevnoj svetlosti.

 

-Hladno bela boja (4500K - 6500K) koja ima plavičastu nijansu i namenjena prostorima gde je potrebno jako osvetljenje kao što su izlozi i određeni radni prostori.

 

Osim toplih i hladnih nijansi bele boje, LED sijalice takođe mogu da imaju i druge boje slično klasičnim LED diodama – na primer crvena, zelena, plava i druge. Ovakve sijalice se ređe koriste u kućnim uslovima ali imaju sve češču primenu kod svetlećih reklama.

 

VRSTE SIJALIČNIH GRLA

 

- KLASIČNE I ŠTEDLJIVE sijalice uglavnom koriste standardna E27 i E14 grla sa navojem,

 

- LED sijalice pored ovih uobičajenih dolaze sa mnogo većim izborom grla u zavisnosti od namene konkretne vrste modela. Predstavljamo vam u sledecoj listi najčešće vrste grla koje se mogu pronaći kod nas na tržištu:

 

-          E27 GRLO se smatra standardnim za Evropu i predstavlja najrasprostranjeniji tip grla za sijalice. Koristi se kod većine kućnih instalacije i lustera.

 

-          E14 GRLO je mini varijanta E27 grla koja je takođe poznata i kao minjon grlo. Najčešće se koristi kod lampi.

 

-          GU10 GRLO je poznato i kao twist & lock grlo, ima dva kontaktna pina sa zadebljanim krajevima. Najčešće se koristi kod rasvetnih instalacija.

 

-          G9 GRLO i G4 GRLO su vrlo slična i najčešće se koriste kod gotovih rasvetnih elemenata. Oba grla imaju dva tanka kontaktna pina za povezavanje na odgovarajuća ležišta, a razlikuju se po razmaku između pinova – 9mm i 4mm.

 

-          MR16 GRLO se najčešće koristi kod led sijalica za takozvana spot svetla i ima dva deblja pina za povezivanje.

 

 

 

 

Pojedina grla mogu se lako konvertovati na druga upotrebom odgovarajućih adaptera grla za sijalice.

 

 

 

 

 

 

 

rolex replica audemars piguet replica orologi replica

Većina LED sijalica radi na standardnom naponu od 220V (AC), takođe su dostupne i varijante koje rade na 12V (DC). Ove LED sijalice su prevashodno namenjene za razne gotove rasvetne elemente koji u sebi imaju napojnu jedinicu sa konverzijom od 220V na 12V.

 

 PAR SAVETA

 

Kod klasičnih sijalica jačina svetlosti direktno zavisi od napona koji prolazi kroz sijalicu, što omogućava kontrolu jačine svetlosti putem potenciometara koji su takođe poznati i kao dimeri.

 

Zbog načina na koji LED sijalice funkcionišu, napon koji ide ka njima nije u direktnoj vezi sa količinom svetlosti, pa povezivanje LED sijalica na dimere namenjene klasičnim sijalicama najčešće stvara probleme poput treperenja svetlosti LED sijalice ili neprijatnog zvuka iz elektronike koja se nalazi unutar sijalice.

 

Obzirom da većina LED sijalica nije dimabilna, ukoliko koristite dimere u vašem domu postoje dva načina da izbegnete potencijalne probleme – kupovina dimabilnih LED sijalica ili zamena dimera novijim modelima koji su prilagođeni i radu sa LED sijalicama.

 

 

 

 

 

 

 

 

Još jedna stvar koju treba pomenuti kod LED sijalica jeste zagrevanje. Iako se znatno manje zagrevaju od ostalih vrsta sijalica, LED sijalice takođe generišu određenu količinu toplote koja se oslobađa preko hladnjaka pri dnu sijalice. Ukoliko se sijalica nalazi u potpuno zatvorenom lusteru, nagomilavanje toplote može značajno da skrati život vek LED sijalice, pa se stoga prepuručuje montaža u otvorenim ili poluotvorenim lusterima.

 

Nadamo se da smo vam izlaganjem ovog sadrzaja pomogli u odabiru odgovarajuceg modela LED sijalica, za sva pitanja I potrebne informacije vam stojimo na usluzi.

 

 

                              www.uniprom.rs     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UNIPROM JE MEĐU VODEĆIM DISTRIBUTERIMA BRENDOVA

OBO BETTERMANN
BALS
RITTAL
HENSEL
UNIVOLT
TT KABELI
PEKOM
FISCHER
NOARK
SAPI SELCO
ELKOK
NORMA

Uniprom maksimalno koristi sve svoje resurse da Vam svi artikli na ovom sajtu budu prikazani sa ispravnim opisima, fotografijama i cenama. Ipak, ne možemo garantovati da su sve navedene informacije i fotografije artikala u potpunosti i uvek ažurne. Artikli prikazani u Web Shopu su deo naše ponude i ne podrazumeva da su dostupni u svakom trenutku. Nakon izvršene porudžbine, kontaktiraćemo Vas sa tačnim informacijama i rokovima isporuke.

Dizajn i izrada Creative Web

© Sva prava zadržana . www.uniprom.rs . 2024 .